Facebook

World Championship National Teams


Organized by
Deutsche Billard-Union
Delegate
WILD Diane
Event dates
05-03-2020 00:00 - 08-03-2020 00:00
Registration dates
30-12-2019 00:00 - 23-01-2020 23:59
Discipline
3-Cushion
Rules

UMB rules

Table format
Match Table
Material
Simonis 300 Rapid
Balls
Super Aramith Pro-Cup Prestige
Registrations

By national federations

CEB selection (7 places) based on the results of Brandenburg 2019

 

Playing system

All information on UMB website

Placed sportsmen

Turkey: Titel holder

Germany: Organizing federation

 

Entry fee

250 euros

Location
Festhalle Viersen
Address
Hermann-Hülser-Platz
City
41747 Viersen
Country
Germany
Informations

Airport: Düsseldorf Distance 25 km to Hotel

Transfer: By Train Station Mönchengladbach

Team
Registration
Status
FRA1
BURY Jeremy 1
MARECHAL Gwendal 2
BARBEILLON Jérôme Reserve 3
TACHOIRE Adrien Reserve 4
FRA 1
Confirmed
CZE1
BOHAC Martin 1
ALES Jan 2
CZE 1
Confirmed
TUR1
SAYGINER Semih 1
COKLU Murat naci 2
TUR 1
Confirmed
POR1
COSTA Rui manuel 1
SOARES Jose miguel 2
ANDRADE Paulo Reserve 3
FERREIRA Joao pedro Reserve 4
PRT 1
Confirmed
GER1
HORN Martin 1
JAESCHKE Dustin 2
LINDEMANN Ronny Reserve 3
KARACA Cengiz Reserve 4
LöWE Tom Reserve 5
DEU 1
Confirmed
DEN1
ANDERSEN Thomas 1
KNUDSEN Brian 2
SORENSEN Jacop Reserve 3
DNK 1
Confirmed
SPA1
SANCHEZ Daniel 1
LEGAZPI Ruben 2
MONTES Antonio Reserve 3
CRESPO Carlos Reserve 4
ESP 1
Confirmed
GRE1
POLYCHRONOPOULOS Nikos 1
ANTONATOS Kostas 2
GRC 1
Confirmed
AUS1
KAHOFER Arnim 1
EFLER Andreas 2
SCHMIED Georg Reserve 3
MÜLLER Manfred Reserve 4
HORVATH Andreas Reserve 5
SZIVACZ Herbert Reserve 6
MAURER Claus Reserve 7
AUT 1
Confirmed
SWE1
BLOMDAHL Torbjörn 1
NILSSON Michael 2
SWE 1
Confirmed
NET1
JASPERS Dick 1
JORISSEN Jeffrey 2
BURGMAN Raimond Reserve 3
NLD 1
Confirmed
BEL1
MERCKX Eddy 1
FORTHOMME Roland 2
BEL 0
Confirmed


Position
Team
Status
Comment
1
TUR1
SAYGINER Semih 1
COKLU Murat naci 2
Placed - Title holder
2
GER1
HORN Martin 1
JAESCHKE Dustin 2
LINDEMANN Ronny Reserve 3
KARACA Cengiz Reserve 4
LöWE Tom Reserve 5
Placed - Organizer federation
3
BEL1
MERCKX Eddy 1
FORTHOMME Roland 2
4
SPA1
SANCHEZ Daniel 1
LEGAZPI Ruben 2
MONTES Antonio Reserve 3
CRESPO Carlos Reserve 4
5
DEN1
ANDERSEN Thomas 1
KNUDSEN Brian 2
SORENSEN Jacop Reserve 3
6
FRA1
BURY Jeremy 1
MARECHAL Gwendal 2
BARBEILLON Jérôme Reserve 3
TACHOIRE Adrien Reserve 4
7
NET1
JASPERS Dick 1
JORISSEN Jeffrey 2
BURGMAN Raimond Reserve 3
8
GRE1
POLYCHRONOPOULOS Nikos 1
ANTONATOS Kostas 2
9
SWE1
BLOMDAHL Torbjörn 1
NILSSON Michael 2
Reserve 1
POR1
COSTA Rui manuel 1
SOARES Jose miguel 2
ANDRADE Paulo Reserve 3
FERREIRA Joao pedro Reserve 4
Reserve
Reserve
Reserve 2
AUS1
KAHOFER Arnim 1
EFLER Andreas 2
SCHMIED Georg Reserve 3
MÜLLER Manfred Reserve 4
HORVATH Andreas Reserve 5
SZIVACZ Herbert Reserve 6
MAURER Claus Reserve 7
Reserve
Reserve
Reserve 3
CZE1
BOHAC Martin 1
ALES Jan 2
Reserve
Reserve