Facebook

European Championship 3-Cushion national teams


Organized by
Confédération Européenne de Billard
Delegate
WILD Diane
Event dates
13-02-2020 00:00 - 16-02-2020 23:59
Registration dates
27-11-2019 12:00 - 29-12-2019 23:59
Time Schedule

13.Feb 20:00: training

 

Groups:

14.Feb. 11:00, 13:00, 15:00, 17:00

15.Feb 11:00, 13:00

 

1/4: 15.Feb 17:00

 

1/2: 16.Feb 11:00 and 13:00

 

Final: 16.Feb 16:00

Discipline
3-Cushion
Table format
Match Table
Material
Simonis 300 Rapid
Balls
Super Aramith Pro-Cup Prestige
Registrations

By national federations

Up to 2 teams per federation (total 24 teams - see rules)

DEADLINE UPDATED (TBF REQUEST): 29.December

Playing system

40 s / 3 time-outs

8 tables

Distance

30 pts in groups

40 pts in the final round

 

Placed sportsmen

 

 

Entry fee

250,00 €

Sports promotion price

 Net to the players:  

1st:      4.000 €

2nd:     2.500 €

3rd:      1.200 €

5-8:       600 €

Location
Limak Atlantis Delux Resort & Hotel
Country
Turkey

Limak Atlantis Delux Resort & Hotel

Address                      : Belek,Kongre Caddesi No:12/A 07506 Serik-Antalya-Turkey

Single Room              :  110 Euro ( All Inclusive with Alchool included)

Double Room            :  150 Euro   ( All Inclusive with Alchool  included )

Triple Room              :   210 Euro   ( All Inclusive with Alchool included )

Shuttle One way        :   25 Euro per/pers

Contact Person for reservation;

Mustafa Telli  : mustafa@bilardo.gov.tr  +905539070627

 

Reservation Form

Team
Registration
Status
SPA2
MONTES Antonio 1
CRESPO Carlos 2
CUENCA Raul Reserve 3
GARRIGA Jordi Reserve 4
ESP 2
Confirmed
TUR2
CAPAK Can 1
TASDEMIR Tayfun 2
TUR 2
Confirmed
TUR1
SAYGINER Semih 1
COKLU Murat naci 2
TUR 1
Confirmed
CZE1
BOHAC Martin 1
ALES Jan 2
CZE 1
Confirmed
SPA1
SANCHEZ Daniel 1
LEGAZPI Ruben 2
MONTES Antonio Reserve 3
CRESPO Carlos Reserve 4
ESP 1
Confirmed
NET2
CHRISTIANI Dave 1
VAN ERP Jean 2
UIJTDEWILLEGEN Roland Reserve 3
VAN BEERS Barry Reserve 4
NLD 2
Confirmed
NET1
JORISSEN Jeffrey 1
BURGMAN Raimond 2
UIJTDEWILLEGEN Roland Reserve 3
VAN BEERS Barry Reserve 4
NLD 1
Confirmed
GRE2
KOKKORIS Kostantinos 1
RETZIOS Gregory 2
GRC 2
Confirmed
GER1
KARACA Cengiz 1
JAESCHKE Dustin 2
DEU 1
Confirmed
AUS1
KAHOFER Arnim 1
EFLER Andreas 2
AUT 1
Confirmed
SWE2
PENNÖR David 1
GUSTAVSSON Bo 2
SWE 2
Confirmed
SWI1
BEHZAT Cetin 1
RECH Pierre alain 2
BOULAZ Mathieu Reserve 3
CHE 1
Confirmed
ITA1
ZANETTI Marco 1
D'AGATA Alessio 2
GIACALONE Domenico Reserve 3
CORTESE Fabrizio Reserve 4
ITA 1
Confirmed
POR1
COSTA Rui manuel 1
SOARES Jose miguel 2
ANDRADE Paulo Reserve 3
FERREIRA Joao pedro Reserve 4
PRT 1
Confirmed
FRA2
BARBEILLON Jérôme 1
DEVOGELAERE Mikaël 2
TACHOIRE Adrien Reserve 3
PANAIA Maxime Reserve 4
FRA 2
Confirmed
FRA1
BURY Jeremy 1
MARECHAL Gwendal 2
TACHOIRE Adrien Reserve 3
PANAIA Maxime Reserve 4
FRA 1
Confirmed
CRO1
PAULOVIC Nadir 1
HUM Domagoj 2
SORO Sebastian Reserve 3
HRV 1
Confirmed
DEN2
ANDERSEN Thomas 1
KNUDSEN Brian 2
DUNCH Lars Reserve 3
DNK 2
Confirmed
DEN1
NELIN Dion 1
SORENSEN Jacop 2
ANDERSEN Thomas Reserve 3
DNK 1
Confirmed
BEL2
CEULEMANS Peter 1
MOTTET Frédéric 2
BEL 2
Confirmed
BEL1
MERCKX Eddy 1
FORTHOMME Roland 2
BEL 1
Confirmed
GRE1
POLYCHRONOPOULOS Nikos 1
ANTONATOS Kostas 2
GRC 1
Confirmed
SWE1
BLOMDAHL Torbjörn 1
NILSSON Michael 2
SWE 1
Confirmed


Position
Team
Status
Comment
1
BEL1
MERCKX Eddy 1
FORTHOMME Roland 2
2
NET1
JORISSEN Jeffrey 1
BURGMAN Raimond 2
UIJTDEWILLEGEN Roland Reserve 3
VAN BEERS Barry Reserve 4
3
TUR1
SAYGINER Semih 1
COKLU Murat naci 2
4
SPA1
SANCHEZ Daniel 1
LEGAZPI Ruben 2
MONTES Antonio Reserve 3
CRESPO Carlos Reserve 4
5
GER1
KARACA Cengiz 1
JAESCHKE Dustin 2
6
FRA1
BURY Jeremy 1
MARECHAL Gwendal 2
TACHOIRE Adrien Reserve 3
PANAIA Maxime Reserve 4
7
DEN1
NELIN Dion 1
SORENSEN Jacop 2
ANDERSEN Thomas Reserve 3
8
AUS1
KAHOFER Arnim 1
EFLER Andreas 2
9
GRE1
POLYCHRONOPOULOS Nikos 1
ANTONATOS Kostas 2
10
SWE1
BLOMDAHL Torbjörn 1
NILSSON Michael 2
11
POR1
COSTA Rui manuel 1
SOARES Jose miguel 2
ANDRADE Paulo Reserve 3
FERREIRA Joao pedro Reserve 4
12
CZE1
BOHAC Martin 1
ALES Jan 2
13
SWI1
BEHZAT Cetin 1
RECH Pierre alain 2
BOULAZ Mathieu Reserve 3
14
ITA1
ZANETTI Marco 1
D'AGATA Alessio 2
GIACALONE Domenico Reserve 3
CORTESE Fabrizio Reserve 4
15
CRO1
PAULOVIC Nadir 1
HUM Domagoj 2
SORO Sebastian Reserve 3
16
BEL2
CEULEMANS Peter 1
MOTTET Frédéric 2
17
NET2
CHRISTIANI Dave 1
VAN ERP Jean 2
UIJTDEWILLEGEN Roland Reserve 3
VAN BEERS Barry Reserve 4
18
TUR2
CAPAK Can 1
TASDEMIR Tayfun 2
19
SPA2
MONTES Antonio 1
CRESPO Carlos 2
CUENCA Raul Reserve 3
GARRIGA Jordi Reserve 4
20
FRA2
BARBEILLON Jérôme 1
DEVOGELAERE Mikaël 2
TACHOIRE Adrien Reserve 3
PANAIA Maxime Reserve 4
21
DEN2
ANDERSEN Thomas 1
KNUDSEN Brian 2
DUNCH Lars Reserve 3
22
GRE2
KOKKORIS Kostantinos 1
RETZIOS Gregory 2
23
SWE2
PENNÖR David 1
GUSTAVSSON Bo 2
Group
Position
Team
Level
A
1
2
3
BEL1
NET2
TUR2
B
1
2
3
NET1
CRO1
BEL2
C
1
2
3
TUR1
ITA1
SPA2
D
1
2
3
SPA1
SWI1
FRA2
E
1
2
3
GER1
CZE1
DEN2
F
1
2
3
FRA1
POR1
GRE2
G
1
2
DEN1
SWE1
H
1
2
3
AUS1
GRE1
SWE2