Facebook

European Championship Cadre 47/2


Organized by
Fédération Française de Billard
Delegate
GUIRAUD Jean-pierre
Tournament director

Mr. Jean-Claude Hogg

Mr. Louis Loron

Event dates
05-06-2022 00:00 - 06-06-2022 23:59
Registration dates
07-04-2022 00:00 - 29-04-2022 23:59
Discipline
Cadre 47/2
Dresscode

See art. 19 - 20 CEB Basic Concepts of the Sporting Program

Table format
Match Table
Material
Simonis 300 Rapid
Balls
Super Aramith Tournament
Registrations

By National Federations.

Title holder: Xavier Gretillat (CH)

 

DISCLAIMER

Although the risk of cancellation of these events, in these COVID-19 times, is almost neglectable, CEB nor the organizers assume any liability and cannot be held responsible for any costs or damages, concerning the booking of flights and accommodation or other, related to the participation to these events. It is the sole responsibility of the traveler/participant to be properly insured. 

Entry fee

€ 125,00

Sports promotion price

1° - € 2000

2° - € 1000

3°/3° - € 750

5°/8° - € 500

Location
Salle Guy Poirieux
Address
Avenue Charles de Gaulle
City
42600 Montbrison
Country
France

Hôtels
- Marytel *** 95, rue de Lyon 42600 Savigneux
Tél.+33(0)477587200 Mail : contact@hotel-marytel.com
- Les Etoiles du Forez ** zac de Crémérieux – rue métiers 42600 Savigneux
Tél. +33(0)477960096 Mail : contact@lesetoilesduforez.com
Prix préférentiels pour les 2 hôtels, sur présentation de la licence

Player
Registration
Status
NIESSEN Patrick (BE)
BEL 2
Confirmed
DERAES Philippe (BE)
BEL 1
Confirmed
SWERTZ Raymund (NL)
NLD 3
Confirmed
VAN BOCHEM Micha (NL)
NLD 2
Confirmed
VELDHUIZEN Gert-jan (NLD)
NLD 1
Confirmed
CASTANER Eric (FRA)
FRA 14
Confirmed
MARCHAL Julian (France)
FRA 13
Confirmed
ZAHNER Franck (FRA)
FRA 12
Confirmed
DASKE Sven (DE)
DEU 1
Confirmed
DJOUBRI Brahim (FR)
FRA 11
Confirmed
BAYET Benoit (FR)
FRA 10
Confirmed
CAREAUX Olivier (FR)
FRA 9
Confirmed
JACQUET David (FR)
FRA 8
Confirmed
PETIT Johann (FR)
FRA 7
Confirmed
MARTORY Pierre (FR)
FRA 6
Confirmed
DUPONT Patrick (FR)
FRA 5
Confirmed
DEZILES LEGROS Benoit (FRA)
FRA 4
Confirmed
DESSAINT Pascal (FR)
FRA 3
Confirmed
FLORENT Jean-françois (FR)
FRA 2
Confirmed
GERIMONT Willy (FR)
FRA 1
Confirmed
FLORENT Julien (FR)
Placed FRA
Confirmed
ZOPPI Cedric (FR)
Placed FRA
Confirmed
GIACOMINI Vincent (CHE)
CHE 1
Confirmed
LIPSCHER Otto (HU)
HUN 1
Confirmed
GERASSIMOPOULOS Nikolaos (GR)
Placed GRC
Confirmed
KAHOFER Arnim (AT)
AUT 2
Confirmed
CEROVSEK Gerold (AT)
AUT 1
Confirmed
RIEDEL Arndt (DE)
DEU 3
Confirmed
PÖTHER Christian (DE)
DEU 2
Confirmed
VEDRAL Martin (CZ)
CZE 2
Confirmed
FAUS Marek (CZ)
CZE 1
Confirmed
CUENCA Raul (ES)
ESP 1
Confirmed


Position
Player
Status
Comment
1
GERIMONT Willy (FR)
Ranking 1
2
SWERTZ Raymund (NL)
Ranking 2
3
FAUS Marek (CZ)
1st federation - 3
4
GERASSIMOPOULOS Nikolaos (GR)
1st federation - 5
5
KAHOFER Arnim (AT)
Ranking 6
6
DASKE Sven (DE)
1st federation - 9
7
CUENCA Raul (ES)
1st federation - 10
8
NIESSEN Patrick (BE)
Ranking 11
9
FLORENT Jean-françois (FR)
Ranking 13
10
DESSAINT Pascal (FR)
Ranking 15
11
DEZILES LEGROS Benoit (FRA)
Ranking 16
12
GIACOMINI Vincent (CHE)
1st federation -18
13
DUPONT Patrick (FR)
Ranking 20
14
CEROVSEK Gerold (AT)
1st federation - 22
15
VEDRAL Martin (CZ)
Ranking 24
16
MARTORY Pierre (FR)
Ranking 28
17
PETIT Johann (FR)
Ranking 29
18
PÖTHER Christian (DE)
Ranking 30
19
VAN BOCHEM Micha (NL)
Ranking 34
20
VELDHUIZEN Gert-jan (NLD)
1st federation - 80
21
DERAES Philippe (BE)
1st federation - 0
22
ZOPPI Cedric (FR)
Organizer - 0
23
LIPSCHER Otto (HU)
1st federation - 0
24
FLORENT Julien (FR)
1st federation - 0
Reserve 1
JACQUET David (FR)
Reserve
Reserve - Ranking 37
Reserve 2
RIEDEL Arndt (DE)
Reserve
Reserve - Ranking 38
Reserve 3
CAREAUX Olivier (FR)
Reserve
Reserve - Ranking 54
Reserve 4
BAYET Benoit (FR)
Reserve
Reserve - Ranking 62
Reserve 5
DJOUBRI Brahim (FR)
Reserve
Reserve - Ranking 73
Reserve 6
ZAHNER Franck (FRA)
Reserve
Reserve - Ranking 78
Reserve 7
MARCHAL Julian (France)
Reserve
Reserve - Ranking 86
Reserve 8
CASTANER Eric (FRA)
Reserve
Reserve - Ranking 0
Group
Position
Player
Level
A
1
2
3
GERIMONT Willy (FR)
MARTORY Pierre (FR)
PÖTHER Christian (DE)
B
1
2
3
SWERTZ Raymund (NL)
VEDRAL Martin (CZ)
PETIT Johann (FR)
C
1
2
3
FAUS Marek (CZ)
CEROVSEK Gerold (AT)
VAN BOCHEM Micha (NL)
D
1
2
3
GERASSIMOPOULOS Nikolaos (GR)
DUPONT Patrick (FR)
VELDHUIZEN Gert-jan (NLD)
E
1
2
3
KAHOFER Arnim (AT)
GIACOMINI Vincent (CHE)
DERAES Philippe (BE)
F
1
2
3
DASKE Sven (DE)
DEZILES LEGROS Benoit (FRA)
ZOPPI Cedric (FR)
G
1
2
3
CUENCA Raul (ES)
DESSAINT Pascal (FR)
LIPSCHER Otto (HU)
H
1
2
3
NIESSEN Patrick (BE)
FLORENT Jean-françois (FR)
FLORENT Julien (FR)
         
Date
Match N°
Billard N°
Level
Group
Participant
Match points
Points
Innings
Average
Best run
05-06-2022 09:00
1
4
Qualifications
H
FLORENT Jean-françois
FLORENT Julien
 
0
0



05-06-2022 09:00
2
3
Qualifications
G
DESSAINT Pascal
LIPSCHER Otto
 
0
0



05-06-2022 09:00
3
2
Qualifications
F
DEZILES LEGROS Benoit
ZOPPI Cedric
 
0
0



05-06-2022 09:00
4
1
Qualifications
E
GIACOMINI Vincent
DERAES Philippe
 
0
0



05-06-2022 11:00
5
4
Qualifications
D
DUPONT Patrick
VELDHUIZEN Gert-jan
 
0
0



05-06-2022 11:00
6
3
Qualifications
C
CEROVSEK Gerold
VAN BOCHEM Micha
 
0
0



05-06-2022 11:00
7
2
Qualifications
B
VEDRAL Martin
PETIT Johann
 
0
0



05-06-2022 11:00
8
1
Qualifications
A
GERIMONT Willy
MARTORY Pierre
 
0
0



05-06-2022 13:00
9
4
Qualifications
H
NIESSEN Patrick
Loser M1
 
0
0



05-06-2022 13:00
10
3
Qualifications
G
CUENCA Raul
Loser M2
 
0
0



05-06-2022 13:00
11
2
Qualifications
F
DASKE Sven
Loser M3
 
0
0



05-06-2022 13:00
12
1
Qualifications
E
KAHOFER Arnim
Loser M4
 
0
0



05-06-2022 15:00
13
4
Qualifications
D
GERASSIMOPOULOS Nikolaos
Loser M5
 
0
0



05-06-2022 15:00
14
3
Qualifications
C
FAUS Marek
Loser M6
 
0
0



05-06-2022 15:00
15
2
Qualifications
B
SWERTZ Raymund
Loser M7
 
0
0



05-06-2022 15:00
16
1
Qualifications
A
PÖTHER Christian
Loser M8
 
0
0



05-06-2022 17:00
17
4
Qualifications
H
NIESSEN Patrick
Winner M1
 
0
0



05-06-2022 17:00
18
3
Qualifications
G
CUENCA Raul
Winner M2
 
0
0



05-06-2022 17:00
19
2
Qualifications
F
DASKE Sven
Winner M3
 
0
0



05-06-2022 17:00
20
1
Qualifications
E
KAHOFER Arnim
Winner M4
 
0
0



05-06-2022 19:00
21
4
Qualifications
D
GERASSIMOPOULOS Nikolaos
Winner M5
 
0
0



05-06-2022 19:00
22
3
Qualifications
C
FAUS Marek
Winner M6
 
0
0



05-06-2022 19:00
23
2
Qualifications
B
SWERTZ Raymund
Winner M7
 
0
0



05-06-2022 19:00
24
1
Qualifications
A
PÖTHER Christian
Winner M8
 
0
0



06-06-2022 09:00
25
1
1/4 finals
LAST 8
Qual 1
Qual 8
 
0
0



06-06-2022 09:00
26
2
1/4 finals
LAST 8
Qual 4
Qual 5
 
0
0



06-06-2022 09:00
27
3
1/4 finals
LAST 8
Qual 3
Qual 6
 
0
0



06-06-2022 09:00
28
4
1/4 finals
LAST 8
Qual 2
Qual 7
 
0
0



06-06-2022 11:00
29
1
1/2 finals
SEMIFINAL
Winner M25
Winner M26
 
0
0



06-06-2022 11:00
30
3
1/2 finals
SEMIFINAL
Winner M27
Winner M28
 
0
0



06-06-2022 14:00
31
1
Final
FINAL
Winner M29
Winner M30
 
0
0