Facebook

Coupe d'Europe 3-Cushion - Qualifications and Final


Organized by
Federação Portuguesa de Bilhar
Delegate
MALACRITA Stefano
Tournament director

Mr. Alípio Jorge

Event dates
28-06-2022 00:00 - 03-07-2022 23:59
Registration dates
28-04-2022 00:00 - 26-05-2022 23:59
Time Schedule

June 28th: Accreditation and training - See training schedules below: 

Training Academia room

Training Foyer room

June 29th / 30th / July 1st: Qualification groups

July 2nd: Opening ceremony and Final groups

July 3rd: Semifinals (9:30 and 11:30) and final (16:30).

July 3rd: Awards ceremony: 18:30 - Closing dinner 20:30.

 

Discipline
3-Cushion
Dresscode

See art. 19 - 20 CEB Basic Concepts of the Sporting Program

Rules

Tournament Rules

Drawing of the groups will be made during the EC Cadre in Montbrison.

Table format
Match Table
Material
Simonis 300 Rapid
Balls
Super Aramith Pro-Cup Prestige
Registrations

By National Federations.

 

DISCLAIMER

Although the risk of cancellation of these events, in these COVID-19 times, is almost neglectable, CEB nor the organizers assume any liability and cannot be held responsible for any costs or damages, concerning the booking of flights and accommodation or other, related to the participation to these events. It is the sole responsibility of the traveler/participant to be properly insured. 

Playing system

Qualification: 3 groups of 4 - 2 groups of 5

5 groups winners and 2 best seconds will advance to final groups.

Qualifications: Since groups are of unequal numbers of teams the general classifications (and the best seconds) will be according to group rank, general average, best team game average, drawings (art. 7 C/10).

Distance

40 points  - equal innings (only in qualifications: limit of 50 innings).

Placed sportsmen

FC Porto (Number 1 - Final Group B)

Entry fee

€ 250

Location
FC Porto Billiard Academy & Estádio do Dragão
Country
Portugal

AC PORTO HOTEL – MARRIOTT (4*)

Address: Rua Jaime Brasil, 40 – 4350-005 Porto

Phone numer: +351 225 072 650

E-mail: ------

 

PORTO ANTAS HOTEL (3*)

Address: Rua Padre Manuel da Nóbrega, 111 – 4350-226 Porto

Phone number: +351 225 025 000

E-mail: reservas@portoantashotel.pt

 

HOTEL EUROSTARS HEROISMO (4*)

Address: Rua do Heroismo, 235 – 4300-259 Porto

Phone number: +351 220 123 520

E-mail: reservas@eurostarsheroismo.com

Team
Registration
Status
Scuola Biliardo La Biglia
CORTESE Fabrizio 1
VISPO Salvatore 2
PICCIANO Liberato 3
TURLA Roberto 4
RUSSINO Guglielmo Reserve 5
TURLà Paolo Reserve 6
GIACALONE Domenico Reserve 7
FLACCAVENTO Biagio Reserve 8
APRILE Luca Reserve 9
ITA 2
Confirmed
ASD Billiard's Cafè
SCIACCA Emilio 1
PAPA Salvatore 2
ORLANDO Francesco 3
NANIA Vincenzo 4
GAMBINO Vito Reserve 5
ITA 1
Confirmed
Eisenstädter BC
KOSTISTANSKY Gerhard 1
KOGELBAUER Nikolaus 2
MAURER Claus 3
VARGA Peter 4
HUBER Walter Reserve 5
DREISZKER Manfred Reserve 6
AUT 2
Confirmed
S.I.S. Schoonmaak
MERCKX Eddy 1
VAN ERP Jean 2
BURGMAN Raimond 3
VAN DER SPOEL Martien 4
SWERTZ Raymund Reserve 5
NLD 1
Confirmed
BC Elite Wien
EFLER Andreas 1
MÜLLER Manfred 2
GAJS Zoran 3
BASTL Reinald 4
RAMACHER Hans-gerd Reserve 5
AUT 1
Confirmed
Académie de billard Saint Quentin
CEULEMANS Peter 1
LONCELLE Johan 2
PERROTIN Kevin 3
DURIEZ Nathan 4
MELNYTSCHENKO Cédric Reserve 5
RIQUARD Enzo Reserve 6
DURIEZ Tangui Reserve 7
DURIEZ Frederic Reserve 8
FRA 2
Confirmed
BC Vitkov - Sokol Zizkov
BOHAC Martin 1
KOZAK Adam 2
DIRN Marcel 3
VITOUS Jan 4
BACA Adam Reserve 5
BACA Libor Reserve 6
SIBAI Fouad Reserve 7
TRUKSA Otakar Reserve 8
WALACH Ladislav Reserve 9
CZE 2
Confirmed
Billiard club Kladno
NOVAK Radek 1
ALES Jan 2
KOHOUT Stepan 3
VASA Marek 4
MARKUP Petr Reserve 5
CZE 1
Confirmed
CLUB BILLAR MOSTOLES
LEGAZPI Ruben 1
MAS José-maria 2
LEGAZPI Adrian 3
LEGAZPI Alfonso 4
FERNANDEZ Rubén Reserve 5
ANSON Andres Reserve 6
FUNCIA Angel Reserve 7
MARTIN Emilio Reserve 8
ESP 2
Confirmed
Billard Club Zürich
BEHZAT Cetin 1
CANTURK Kenan 2
BOODE Johannes 3
RECH Pierre-alain 4
TRONATI Gian-paolo Reserve 5
ANTONOPOULOS Giorgio Reserve 6
CHE 1
Confirmed
CLUB BILLAR PAIPORTA
JIMENEZ Sergio 1
YESTE DE PABLO Xavier 2
CANTO Jorge 3
UNGUETTI Francisco 4
ORTIZ TORRENT Antonio Reserve 5
HERRERO Miguel Reserve 6
ESP 1
Confirmed
Varde BK
DE BRUIJN Jean-paul 1
ANDERSEN Thomas 2
SCHRøDER Allan 3
MAGNUSSEN Tommy 4
WOLLLERUP Thomas Reserve 5
KROGH PEDERSEN Kim Reserve 6
DNK 1
Confirmed
FBN TEKSTIL BILARDO SPOR KULUBU
TASDEMIR Tayfun 1
COKLU Murat naci 2
CENET Lütfi 3
SALMAN Gokhan 4
KARAKURT Berkay Reserve 5
TUR 1
Confirmed
GOZTEPE SPOR KULUBU DERNEGI
YAVUZ Tarık 1
KAYA Sarp 2
GAYRET Emin 3
SARI Ozgur 4
KAYA Ugur Reserve 5
TUR 2
Confirmed
BK Grøndal
NELIN Dion 1
HAACK-SORENSEN Jacob 2
DUNCH Lars 3
LOHSE Michael 4
KNUDSEN Brian Reserve 5
CARLSEN Tonny Reserve 6
JOHANSEN Dan Reserve 7
DNK 2
Confirmed
Centro Norton de Matos (CN Matos)
ANDRADE Paulo 1
ARANHA Mario g. 2
ROCHA Miguel 3
RAFAEL João 4
NUNES Délio Reserve 5
PRT 3
Confirmed
Clube Bilhar Eborense (CLU.B.E.)
PRATES Manuel 1
BAIãO José 2
VITORINO Alexandre 3
AZEVEDO Mário 4
SANTOS Luis Reserve 5
FERNANDES Manuel Reserve 6
CRESPO Sérgio Reserve 7
PRT 2
Confirmed
FC Porto (Organizing Club)
JASPERS Dick 1
BLOMDAHL Torbjorn 2
SANCHEZ Daniel 3
COSTA Rui manuel 4
FERREIRA Joao pedro Reserve 5
SOARES Jose miguel Reserve 6
COSTA Jorge Reserve 7
SANTOS Oliveira Reserve 8
PRT 1
Confirmed
Billard Club Andernosien
FORTHOMME Roland 1
MARECHAL Gwendal 2
BARBEILLON Jérôme 3
CONNESSON Francis 4
MOTTET Frederic Reserve 5
BOINGNERES Marc Reserve 6
BAUDOIN Bernard Reserve 7
FRA 1
Confirmed
BC Weywiesen
RUDOLPH Christian 1
LOEWE Tom 2
EGGERS Jens 3
WIRGS Markus 4
OSTERLOH Jan Reserve 5
DEU 2
Confirmed
1. BC München
SCHIRMBRAND Johann 1
ZENKNER Wolfgang 2
CHRISTODOULIDIS Christos 3
HERMANN Robertino 4
MüLLER Ferdinand Reserve 5
DEU 1
Confirmed
Kon. Kortrijkse BC
BRANTS Ronny 1
RAVESTYN Martin 2
VANDENDRIESSCHE Philippe 3
BEKAERT Bernard 4
BEL 2
Confirmed
Op de MEIR
DE BACKER Peter 1
STITSCHINSKY Ivan 2
ENGELS Jimmy 3
VERHAEGEN Marc 4
PEETERS Luc Reserve 5
BEL 1
Confirmed


The players list is empty for the moment
Group
Position
Team
Level
A
1
2
3
4
5
Clube Bilhar Eborense (CLU.B.E.)
CLUB BILLAR PAIPORTA
Varde BK
BC Elite Wien
1. BC München
B
1
2
3
4
Centro Norton de Matos (CN Matos)
Kon. Kortrijkse BC
Billard Club Zürich
FBN TEKSTIL BILARDO SPOR KULUBU
C
1
2
3
4
S.I.S. Schoonmaak
Eisenstädter BC
GOZTEPE SPOR KULUBU DERNEGI
BK Grøndal
D
1
2
3
4
5
Billiard club Kladno
Op de MEIR
BC Weywiesen
Académie de billard Saint Quentin
Scuola Biliardo La Biglia
E
1
2
3
4
BC Vitkov - Sokol Zizkov
Billard Club Andernosien
ASD Billiard's Cafè
CLUB BILLAR MOSTOLES
Final group 1
1
2
3
4
FBN TEKSTIL BILARDO SPOR KULUBU
CLUB BILLAR PAIPORTA
Académie de billard Saint Quentin
S.I.S. Schoonmaak
Final group 2
1
2
3
4
FC Porto (Organizing Club)
BK Grøndal
CLUB BILLAR MOSTOLES
Billard Club Andernosien
         
Date
Match N°
Billard N°
Level
Group
Participant
Match points
Game points
Points
Innings
Average
Best run
29-06-2022 09:00
1
Qualifications
B
Kon. Kortrijkse BC (BEL)
Billard Club Zürich (CHE)
2
0
8
0
151
99
166
166
0.909
0.596
8
5
29-06-2022 09:00
1
1
Qualifications
B
BRANTS Ronny
BEHZAT Cetin
2
0
40
22
24
24
1.666
0.916
8
5
29-06-2022 09:00
1
2
Qualifications
B
RAVESTYN Martin
CANTURK Kenan
2
0
40
26
42
42
0.952
0.619
5
2
29-06-2022 09:00
1
3
Qualifications
B
VANDENDRIESSCHE Philippe
BOODE Johannes
2
0
38
21
50
50
0.760
0.420
5
4
29-06-2022 09:00
1
4
Qualifications
B
BEKAERT Bernard
RECH Pierre-alain
2
0
33
30
50
50
0.660
0.600
4
5
29-06-2022 09:00
2
Qualifications
A
CLUB BILLAR PAIPORTA (ESP)
1. BC München (DEU)
2
0
6
2
156
108
144
144
1.083
0.750
10
5
29-06-2022 09:00
2
5
Qualifications
A
JIMENEZ Sergio
SCHIRMBRAND Johann
2
0
40
37
34
34
1.176
1.088
6
5
29-06-2022 09:00
2
6
Qualifications
A
YESTE DE PABLO Xavier
CHRISTODOULIDIS Christos
0
2
36
40
50
50
0.720
0.800
3
5
29-06-2022 09:00
2
7
Qualifications
A
UNGUETTI Francisco
MüLLER Ferdinand
2
0
40
18
26
26
1.538
0.692
10
5
29-06-2022 09:00
2
8
Qualifications
A
CANTO Jorge
HERMANN Robertino
2
0
40
13
34
34
1.176
0.382
6
4
29-06-2022 10:45
3
Qualifications
B
Centro Norton de Matos (CN Matos)
FBN TEKSTIL BILARDO SPOR KULUBU (TUR)
0
2
0
8
69
160
96
96
0.718
1.666
7
11
29-06-2022 10:45
3
1
Qualifications
B
ANDRADE Paulo
TASDEMIR Tayfun
0
2
19
40
16
16
1.187
2.500
7
11
29-06-2022 10:45
3
2
Qualifications
B
ARANHA Mario g.
COKLU Murat naci
0
2
20
40
33
33
0.606
1.212
5
4
29-06-2022 10:45
3
3
Qualifications
B
ROCHA Miguel
CENET Lütfi
0
2
11
40
19
19
0.578
2.105
2
4
29-06-2022 10:45
3
4
Qualifications
B
RAFAEL João
SALMAN Gokhan
0
2
19
40
28
28
0.678
1.428
5
8
29-06-2022 10:45
4
Qualifications
A
Varde BK (DNK)
BC Elite Wien (AUT)
2
0
6
2
149
97
133
133
1.120
0.729
7
6
29-06-2022 10:45
4
5
Qualifications
A
DE BRUIJN Jean-paul
EFLER Andreas
0
2
29
40
26
26
1.115
1.538
5
6
29-06-2022 10:45
4
6
Qualifications
A
ANDERSEN Thomas
MÜLLER Manfred
2
0
40
24
35
35
1.142
0.685
6
4
29-06-2022 10:45
4
7
Qualifications
A
SCHRøDER Allan
BASTL Reinald
2
0
40
21
46
46
0.869
0.456
4
2
29-06-2022 10:45
4
8
Qualifications
A
MAGNUSSEN Tommy
RAMACHER Hans-gerd
2
0
40
12
26
26
1.538
0.461
7
2
29-06-2022 12:30
5
Qualifications
C
Eisenstädter BC (AUT)
GOZTEPE SPOR KULUBU DERNEGI (TUR)
0
2
2
6
89
151
140
140
0.635
1.078
5
9
29-06-2022 12:30
5
1
Qualifications
C
MAURER Claus
YAVUZ Tarık
0
2
21
40
30
30
0.700
1.333
4
6
29-06-2022 12:30
5
2
Qualifications
C
VARGA Peter
KAYA Sarp
0
2
13
40
21
21
0.619
1.904
3
9
29-06-2022 12:30
5
3
Qualifications
C
HUBER Walter
GAYRET Emin
2
0
33
31
50
50
0.660
0.620
5
3
29-06-2022 12:30
5
4
Qualifications
C
DREISZKER Manfred
KAYA Ugur
0
2
22
40
39
39
0.564
1.025
3
5
29-06-2022 12:30
6
Qualifications
D
Op de MEIR (BEL)
Scuola Biliardo La Biglia (ITA)
1
1
4
4
127
141
174
174
0.729
0.810
6
7
29-06-2022 12:30
6
5
Qualifications
D
DE BACKER Peter
VISPO Salvatore
0
2
29
40
32
32
0.906
1.250
6
7
29-06-2022 12:30
6
6
Qualifications
D
STITSCHINSKY Ivan
PICCIANO Liberato
2
0
40
34
49
49
0.816
0.693
5
3
29-06-2022 12:30
6
7
Qualifications
D
ENGELS Jimmy
TURLA Roberto
0
2
22
40
43
43
0.511
0.930
4
3
29-06-2022 12:30
6
8
Qualifications
D
VERHAEGEN Marc
RUSSINO Guglielmo
2
0
36
27
50
50
0.720
0.540
5
3
29-06-2022 14:15
7
Qualifications
C
S.I.S. Schoonmaak (NLD)
BK Grøndal (DNK)
0
2
2
6
148
153
118
118
1.254
1.296
15
8
29-06-2022 14:15
7
1
Qualifications
C
MERCKX Eddy
NELIN Dion
0
2
39
40
26
26
1.500
1.538
6
8
29-06-2022 14:15
7
2
Qualifications
C
VAN ERP Jean
HAACK-SORENSEN Jacob
2
0
40
33
25
25
1.600
1.320
15
7
29-06-2022 14:15
7
3
Qualifications
C
BURGMAN Raimond
DUNCH Lars
0
2
34
40
32
32
1.062
1.250
4
8
29-06-2022 14:15
7
4
Qualifications
C
SWERTZ Raymund
LOHSE Michael
0
2
35
40
35
35
1.000
1.142
4
7
29-06-2022 14:15
8
Qualifications
D
BC Weywiesen (DEU)
Académie de billard Saint Quentin (FRA)
0
2
2
6
109
143
123
123
0.886
1.162
6
6
29-06-2022 14:15
8
5
Qualifications
D
RUDOLPH Christian
CEULEMANS Peter
0
2
21
40
22
22
0.954
1.818
6
6
29-06-2022 14:15
8
6
Qualifications
D
LOEWE Tom
LONCELLE Johan
0
2
24
40
23
23
1.043
1.739
4
5
29-06-2022 14:15
8
7
Qualifications
D
EGGERS Jens
PERROTIN Kevin
2
0
40
32
28
28
1.428
1.142
5
5
29-06-2022 14:15
8
8
Qualifications
D
WIRGS Markus
DURIEZ Nathan
0
2
24
31
50
50
0.480
0.620
5
5
29-06-2022 16:00
9
Qualifications
E
Billard Club Andernosien (FRA)
ASD Billiard's Cafè (ITA)
2
0
8
0
160
109
125
125
1.280
0.872
10
6
29-06-2022 16:00
9
1
Qualifications
E
FORTHOMME Roland
SCIACCA Emilio
2
0
40
20
24
24
1.666
0.833
10
6
29-06-2022 16:00
9
2
Qualifications
E
MARECHAL Gwendal
PAPA Salvatore
2
0
40
32
45
45
0.888
0.711
6
4
29-06-2022 16:00
9
3
Qualifications
E
BARBEILLON Jérôme
ORLANDO Francesco
2
0
40
27
24
24
1.666
1.125
10
4
29-06-2022 16:00
9
4
Qualifications
E
CONNESSON Francis
NANIA Vincenzo
2
0
40
30
32
32
1.250
0.937
7
3
29-06-2022 16:00
10
Qualifications
A
Clube Bilhar Eborense (CLU.B.E.)
1. BC München (DEU)
0
2
2
6
133
141
159
159
0.836
0.886
7
6
29-06-2022 16:00
10
5
Qualifications
A
BAIãO José
SCHIRMBRAND Johann
0
2
26
40
31
31
0.838
1.290
6
4
29-06-2022 16:00
10
6
Qualifications
A
SANTOS Luis
MüLLER Ferdinand
0
2
31
32
50
50
0.620
0.640
3
2
29-06-2022 16:00
10
7
Qualifications
A
AZEVEDO Mário
HERMANN Robertino
0
2
36
40
46
46
0.782
0.869
7
6
29-06-2022 16:00
10
8
Qualifications
A
VITORINO Alexandre
CHRISTODOULIDIS Christos
2
0
40
29
32
32
1.250
0.906
4
4
29-06-2022 17:45
11
Qualifications
E
BC Vitkov - Sokol Zizkov (CZE)
CLUB BILLAR MOSTOLES (ESP)
0
2
0
8
109
160
129
129
0.844
1.240
5
11
29-06-2022 17:45
11
1
Qualifications
E
BOHAC Martin
LEGAZPI Ruben
0
2
28
40
21
21
1.333
1.904
5
11
29-06-2022 17:45
11
2
Qualifications
E
KOZAK Adam
MAS José-maria
0
2
29
40
31
31
0.935
1.290
5
7
29-06-2022 17:45
11
3
Qualifications
E
DIRN Marcel
LEGAZPI Adrian
0
2
28
40
36
36
0.777
1.111
4
6
29-06-2022 17:45
11
4
Qualifications
E
VITOUS Jan
LEGAZPI Alfonso
0
2
24
40
41
41
0.585
0.975
5
6
29-06-2022 17:45
12
Qualifications
A
CLUB BILLAR PAIPORTA (ESP)
Varde BK (DNK)
1
1
4
4
153
135
130
130
1.176
1.038
8
9
29-06-2022 17:45
12
5
Qualifications
A
JIMENEZ Sergio
DE BRUIJN Jean-paul
2
0
40
33
26
26
1.538
1.269
6
7
29-06-2022 17:45
12
6
Qualifications
A
YESTE DE PABLO Xavier
ANDERSEN Thomas
2
0
40
25
24
24
1.666
1.041
8
3
29-06-2022 17:45
12
7
Qualifications
A
CANTO Jorge
SCHRøDER Allan
0
2
37
40
30
30
1.233
1.333
8
9
29-06-2022 17:45
12
8
Qualifications
A
UNGUETTI Francisco
MAGNUSSEN Tommy
0
2
36
37
50
50
0.720
0.740
4
4
29-06-2022 19:30
13
Qualifications
B
Kon. Kortrijkse BC (BEL)
Centro Norton de Matos (CN Matos)
2
0
6
2
148
105
168
168
0.880
0.625
10
7
29-06-2022 19:30
13
0
Qualifications
B
BRANTS Ronny
ANDRADE Paulo
2
0
40
33
44
44
0.909
0.750
10
6
29-06-2022 19:30
13
0
Qualifications
B
RAVESTYN Martin
ARANHA Mario g.
0
2
35
40
43
43
0.813
0.930
6
7
29-06-2022 19:30
13
0
Qualifications
B
VANDENDRIESSCHE Philippe
ROCHA Miguel
2
0
40
15
31
31
1.290
0.483
7
3
29-06-2022 19:30
13
0
Qualifications
B
BEKAERT Bernard
RAFAEL João
2
0
33
17
50
50
0.660
0.340
4
2
29-06-2022 19:30
14
Qualifications
D
Billiard club Kladno (CZE)
Scuola Biliardo La Biglia (ITA)
1
1
4
4
138
113
182
182
0.758
0.620
5
9
29-06-2022 19:30
14
5
Qualifications
D
NOVAK Radek
VISPO Salvatore
2
0
40
19
41
41
0.975
0.463
4
3
29-06-2022 19:30
14
6
Qualifications
D
ALES Jan
PICCIANO Liberato
2
0
35
17
50
50
0.700
0.340
5
2
29-06-2022 19:30
14
7
Qualifications
D
KOHOUT Stepan
TURLA Roberto
0
2
29
40
41
41
0.707
0.975
5
4
29-06-2022 19:30
14
8
Qualifications
D
VASA Marek
RUSSINO Guglielmo
0
2
34
37
50
50
0.680
0.740
4
9
30-06-2022 09:00
15
Qualifications
B
Billard Club Zürich (CHE)
FBN TEKSTIL BILARDO SPOR KULUBU (TUR)
0
2
2
6
97
157
107
107
0.906
1.467
6
13
30-06-2022 09:00
15
0
Qualifications
B
BEHZAT Cetin
TASDEMIR Tayfun
0
2
15
40
15
15
1.000
2.666
4
13
30-06-2022 09:00
15
0
Qualifications
B
CANTURK Kenan
COKLU Murat naci
0
2
20
40
23
23
0.869
1.739
5
6
30-06-2022 09:00
15
0
Qualifications
B
BOODE Johannes
CENET Lütfi
0
2
22
40
40
40
0.550
1.000
3
7
30-06-2022 09:00
15
0
Qualifications
B
RECH Pierre-alain
SALMAN Gokhan
2
0
40
37
29
29
1.379
1.275
6
6
30-06-2022 09:00
16
Qualifications
D
Op de MEIR (BEL)
BC Weywiesen (DEU)
1
1
4
4
127
132
159
159
0.798
0.830
7
6
30-06-2022 09:00
16
5
Qualifications
D
DE BACKER Peter
RUDOLPH Christian
2
0
40
25
26
26
1.538
0.961
7
6
30-06-2022 09:00
16
6
Qualifications
D
STITSCHINSKY Ivan
LOEWE Tom
0
2
18
40
33
33
0.545
1.212
4
5
30-06-2022 09:00
16
7
Qualifications
D
ENGELS Jimmy
EGGERS Jens
0
2
33
35
50
50
0.660
0.700
4
6
30-06-2022 09:00
16
8
Qualifications
D
VERHAEGEN Marc
OSTERLOH Jan
2
0
36
32
50
50
0.720
0.640
4
3
30-06-2022 10:45
17
Qualifications
C
GOZTEPE SPOR KULUBU DERNEGI (TUR)
S.I.S. Schoonmaak (NLD)
0
2
2
6
121
144
111
111
1.090
1.297
9
9
30-06-2022 10:45
17
0
Qualifications
C
YAVUZ Tarık
MERCKX Eddy
0
2
21
40
25
25
0.840
1.600
3
9
30-06-2022 10:45
17
0
Qualifications
C
KAYA Sarp
VAN ERP Jean
2
0
40
24
28
28
1.428
0.857
9
4
30-06-2022 10:45
17
0
Qualifications
C
GAYRET Emin
BURGMAN Raimond
0
2
21
40
22
22
0.954
1.818
5
7
30-06-2022 10:45
17
0
Qualifications
C
KAYA Ugur
SWERTZ Raymund
0
2
39
40
36
36
1.083
1.111
5
7
30-06-2022 10:45
18
Qualifications
A
Clube Bilhar Eborense (CLU.B.E.)
BC Elite Wien (AUT)
1
1
4
4
130
135
170
170
0.764
0.794
4
7
30-06-2022 10:45
18
5
Qualifications
A
PRATES Manuel
EFLER Andreas
0
2
26
40
34
34
0.764
1.176
3
4
30-06-2022 10:45
18
6
Qualifications
A
VITORINO Alexandre
MÜLLER Manfred
2
0
31
24
50
50
0.620
0.480
4
4
30-06-2022 10:45
18
7
Qualifications
A
AZEVEDO Mário
GAJS Zoran
2
0
40
31
41
41
0.975
0.756
4
7
30-06-2022 10:45
18
8
Qualifications
A
SANTOS Luis
BASTL Reinald
0
2
33
40
45
45
0.733
0.888
4
4
30-06-2022 12:30
19
Qualifications
C
Eisenstädter BC (AUT)
BK Grøndal (DNK)
0
2
0
8
71
160
133
133
0.533
1.203
4
6
30-06-2022 12:30
19
0
Qualifications
C
MAURER Claus
NELIN Dion
0
2
10
40
20
20
0.500
2.000
2
6
30-06-2022 12:30
19
0
Qualifications
C
VARGA Peter
HAACK-SORENSEN Jacob
0
2
24
40
34
34
0.705
1.176
3
5
30-06-2022 12:30
19
0
Qualifications
C
HUBER Walter
DUNCH Lars
0
2
19
40
41
41
0.463
0.975
3
6
30-06-2022 12:30
19
0
Qualifications
C
DREISZKER Manfred
LOHSE Michael
0
2
18
40
38
38
0.473
1.052
4
5
30-06-2022 12:30
20
Qualifications
A
Varde BK (DNK)
1. BC München (DEU)
2
0
8
0
160
111
143
143
1.118
0.776
7
6
30-06-2022 12:30
20
5
Qualifications
A
DE BRUIJN Jean-paul
SCHIRMBRAND Johann
2
0
40
30
33
33
1.212
0.909
5
6
30-06-2022 12:30
20
6
Qualifications
A
ANDERSEN Thomas
CHRISTODOULIDIS Christos
2
0
40
26
32
32
1.250
0.812
5
3
30-06-2022 12:30
20
7
Qualifications
A
SCHRøDER Allan
HERMANN Robertino
2
0
40
37
41
41
0.975
0.902
7
4
30-06-2022 12:30
20
8
Qualifications
A
MAGNUSSEN Tommy
MüLLER Ferdinand
2
0
40
18
37
37
1.081
0.486
5
3
30-06-2022 14:15
21
Qualifications
E
Billard Club Andernosien (FRA)
BC Vitkov - Sokol Zizkov (CZE)
2
0
6
2
151
105
124
124
1.217
0.846
8
10
30-06-2022 14:15
21
0
Qualifications
E
FORTHOMME Roland
BOHAC Martin
0
2
31
40
20
20
1.550
2.000
8
10
30-06-2022 14:15
21
0
Qualifications
E
MARECHAL Gwendal
KOZAK Adam
2
0
40
10
26
26
1.538
0.384
6
3
30-06-2022 14:15
21
0
Qualifications
E
BARBEILLON Jérôme
DIRN Marcel
2
0
40
38
42
42
0.952
0.904
6
4
30-06-2022 14:15
21
0
Qualifications
E
CONNESSON Francis
VITOUS Jan
2
0
40
17
36
36
1.111
0.472
7
4
30-06-2022 14:15
22
Qualifications
D
Billiard club Kladno (CZE)
Académie de billard Saint Quentin (FRA)
0
2
2
6
124
148
144
144
0.861
1.027
6
9
30-06-2022 14:15
22
5
Qualifications
D
NOVAK Radek
CEULEMANS Peter
2
0
40
28
29
29
1.379
0.965
6
5
30-06-2022 14:15
22
6
Qualifications
D
ALES Jan
LONCELLE Johan
0
2
30
40
37
37
0.810
1.081
6
9
30-06-2022 14:15
22
7
Qualifications
D
KOHOUT Stepan
PERROTIN Kevin
0
2
25
40
35
35
0.714
1.142
4
9
30-06-2022 14:15
22
8
Qualifications
D
VASA Marek
DURIEZ Nathan
0
2
29
40
43
43
0.674
0.930
6
5
30-06-2022 16:00
23
Qualifications
E
ASD Billiard's Cafè (ITA)
CLUB BILLAR MOSTOLES (ESP)
0
2
2
6
101
152
139
139
0.726
1.093
8
7
30-06-2022 16:00
23
0
Qualifications
E
SCIACCA Emilio
LEGAZPI Ruben
0
2
17
40
35
35
0.485
1.142
3
7
30-06-2022 16:00
23
0
Qualifications
E
PAPA Salvatore
MAS José-maria
0
2
18
40
26
26
0.692
1.538
3
5
30-06-2022 16:00
23
0
Qualifications
E
ORLANDO Francesco
LEGAZPI Adrian
0
2
29
40
28
28
1.035
1.428
8
7
30-06-2022 16:00
23
0
Qualifications
E
NANIA Vincenzo
LEGAZPI Alfonso
2
0
37
32
50
50
0.740
0.640
6
5
30-06-2022 16:00
24
Qualifications
D
BC Weywiesen (DEU)
Scuola Biliardo La Biglia (ITA)
2
0
6
2
153
95
143
143
1.069
0.664
6
6
30-06-2022 16:00
24
5
Qualifications
D
RUDOLPH Christian
VISPO Salvatore
2
0
40
17
25
25
1.600
0.680
5
3
30-06-2022 16:00
24
6
Qualifications
D
LOEWE Tom
PICCIANO Liberato
2
0
40
21
36
36
1.111
0.583
6
6
30-06-2022 16:00
24
7
Qualifications
D
EGGERS Jens
TURLA Roberto
0
2
33
40
43
43
0.767
0.930
5
4
30-06-2022 16:00
24
8
Qualifications
D
WIRGS Markus
RUSSINO Guglielmo
2
0
40
17
39
39
1.025
0.435
5
3
30-06-2022 17:45
25
Qualifications
B
Billard Club Zürich (CHE)
Centro Norton de Matos (CN Matos)
0
2
3
5
133
126
191
191
0.696
0.659
6
6
30-06-2022 17:45
25
0
Qualifications
B
BEHZAT Cetin
ANDRADE Paulo
1
1
40
40
41
41
0.975
0.975
4
6
30-06-2022 17:45
25
0
Qualifications
B
CANTURK Kenan
ARANHA Mario g.
0
2
28
39
50
50
0.560
0.780
4
5
30-06-2022 17:45
25
0
Qualifications
B
BOODE Johannes
ROCHA Miguel
0
2
25
28
50
50
0.500
0.560
2
2
30-06-2022 17:45
25
0
Qualifications
B
RECH Pierre-alain
RAFAEL João
2
0
40
19
50
50
0.800
0.380
6
3
30-06-2022 17:45
26
Qualifications
A
Clube Bilhar Eborense (CLU.B.E.)
Varde BK (DNK)
0
2
0
8
101
160
147
147
0.687
1.088
5
8
30-06-2022 17:45
26
5
Qualifications
A
PRATES Manuel
DE BRUIJN Jean-paul
0
2
25
40
26
26
0.961
1.538
5
7
30-06-2022 17:45
26
6
Qualifications
A
VITORINO Alexandre
ANDERSEN Thomas
0
2
29
40
35
35
0.828
1.142
3
6
30-06-2022 17:45
26
7
Qualifications
A
AZEVEDO Mário
SCHRøDER Allan
0
2
25
40
43
43
0.581
0.930
4
8
30-06-2022 17:45
26
8
Qualifications
A
SANTOS Luis
MAGNUSSEN Tommy
0
2
22
40
43
43
0.511
0.930
3
6
30-06-2022 19:30
27
Qualifications
B
Kon. Kortrijkse BC (BEL)
FBN TEKSTIL BILARDO SPOR KULUBU (TUR)
0
2
0
8
86
160
81
81
1.061
1.975
8
17
30-06-2022 19:30
27
0
Qualifications
B
BRANTS Ronny
TASDEMIR Tayfun
0
2
35
40
24
24
1.458
1.666
8
6
30-06-2022 19:30
27
0
Qualifications
B
RAVESTYN Martin
COKLU Murat naci
0
2
20
40
20
20
1.000
2.000
6
8
30-06-2022 19:30
27
0
Qualifications
B
VANDENDRIESSCHE Philippe
CENET Lütfi
0
2
17
40
18
18
0.944
2.222
3
17
30-06-2022 19:30
27
0
Qualifications
B
BEKAERT Bernard
SALMAN Gokhan
0
2
14
40
19
19
0.736
2.105
4
13
30-06-2022 19:30
28
Qualifications
A
CLUB BILLAR PAIPORTA (ESP)
BC Elite Wien (AUT)
2
0
8
0
160
117
133
133
1.203
0.879
10
7
30-06-2022 19:30
28
5
Qualifications
A
JIMENEZ Sergio
EFLER Andreas
2
0
40
37
28
28
1.428
1.321
6
7
30-06-2022 19:30
28
6
Qualifications
A
YESTE DE PABLO Xavier
MÜLLER Manfred
2
0
40
17
29
29
1.379
0.586
10
3
30-06-2022 19:30
28
7
Qualifications
A
CANTO Jorge
GAJS Zoran
2
0
40
37
27
27
1.481
1.370
8
7
30-06-2022 19:30
28
8
Qualifications
A
UNGUETTI Francisco
BASTL Reinald
2
0
40
26
49
49
0.816
0.530
5
3
01-07-2022 10:00
29
Qualifications
C
Eisenstädter BC (AUT)
S.I.S. Schoonmaak (NLD)
0
2
0
8
116
160
135
135
0.859
1.185
7
10
01-07-2022 10:00
29
0
Qualifications
C
MAURER Claus
MERCKX Eddy
0
2
17
40
21
21
0.809
1.904
4
7
01-07-2022 10:00
29
0
Qualifications
C
VARGA Peter
VAN ERP Jean
0
2
36
40
35
35
1.028
1.142
7
10
01-07-2022 10:00
29
0
Qualifications
C
HUBER Walter
BURGMAN Raimond
0
2
36
40
42
42
0.857
0.952
4
4
01-07-2022 10:00
29
0
Qualifications
C
DREISZKER Manfred
SWERTZ Raymund
0
2
27
40
37
37
0.729
1.081
3
5
01-07-2022 10:00
30
Qualifications
D
Billiard club Kladno (CZE)
BC Weywiesen (DEU)
0
2
2
6
139
153
148
148
0.939
1.033
6
10
01-07-2022 10:00
30
5
Qualifications
D
NOVAK Radek
RUDOLPH Christian
0
2
33
40
21
21
1.571
1.904
6
8
01-07-2022 10:00
30
6
Qualifications
D
ALES Jan
LOEWE Tom
0
2
34
40
42
42
0.809
0.952
3
5
01-07-2022 10:00
30
7
Qualifications
D
KOHOUT Stepan
EGGERS Jens
2
0
37
33
50
50
0.740
0.660
4
5
01-07-2022 10:00
30
8
Qualifications
D
VASA Marek
WIRGS Markus
0
2
35
40
35
35
1.000
1.142
3
10
01-07-2022 11:45
31
Qualifications
C
GOZTEPE SPOR KULUBU DERNEGI (TUR)
BK Grøndal (DNK)
0
2
0
8
76
160
84
84
0.904
1.904
5
10
01-07-2022 11:45
31
0
Qualifications
C
YAVUZ Tarık
NELIN Dion
0
2
29
40
35
35
0.828
1.142
4
8
01-07-2022 11:45
31
0
Qualifications
C
KAYA Sarp
HAACK-SORENSEN Jacob
0
2
25
40
20
20
1.250
2.000
5
7
01-07-2022 11:45
31
0
Qualifications
C
KAYA Ugur
DUNCH Lars
0
2
13
40
16
16
0.812
2.500
2
10
01-07-2022 11:45
31
0
Qualifications
C
SARI Ozgur
LOHSE Michael
0
2
9
40
13
13
0.692
3.076
4
10
01-07-2022 11:45
32
Qualifications
D
Op de MEIR (BEL)
Académie de billard Saint Quentin (FRA)
0
2
0
8
77
159
116
116
0.663
1.370
7
12
01-07-2022 11:45
32
5
Qualifications
D
DE BACKER Peter
CEULEMANS Peter
0
2
18
40
12
12
1.500
3.333
7
7
01-07-2022 11:45
32
6
Qualifications
D
STITSCHINSKY Ivan
LONCELLE Johan
0
2
16
40
15
15
1.066
2.666
4
12
01-07-2022 11:45
32
7
Qualifications
D
ENGELS Jimmy
PERROTIN Kevin
0
2
17
40
39
39
0.435
1.025
3
6
01-07-2022 11:45
32
8
Qualifications
D
VERHAEGEN Marc
DURIEZ Nathan
0
2
26
39
50
50
0.520
0.780
4
5
01-07-2022 13:30
33
Qualifications
E
ASD Billiard's Cafè (ITA)
BC Vitkov - Sokol Zizkov (CZE)
0
2
2
6
126
148
166
166
0.759
0.891
9
13
01-07-2022 13:30
33
0
Qualifications
E
SCIACCA Emilio
BOHAC Martin
0
2
24
40
27
27
0.888
1.481
5
13
01-07-2022 13:30
33
0
Qualifications
E
PAPA Salvatore
KOZAK Adam
0
2
31
40
43
43
0.720
0.930
6
4
01-07-2022 13:30
33
0
Qualifications
E
ORLANDO Francesco
DIRN Marcel
2
0
40
35
46
46
0.869
0.760
9
7
01-07-2022 13:30
33
0
Qualifications
E
NANIA Vincenzo
VITOUS Jan
0
2
31
33
50
50
0.620
0.660
6
3
01-07-2022 13:30
34
Qualifications
A
Clube Bilhar Eborense (CLU.B.E.)
CLUB BILLAR PAIPORTA (ESP)
0
2
0
8
60
160
112
112
0.535
1.428
4
12
01-07-2022 13:30
34
5
Qualifications
A
BAIãO José
JIMENEZ Sergio
0
2
9
40
18
18
0.500
2.222
3
8
01-07-2022 13:30
34
6
Qualifications
A
VITORINO Alexandre
YESTE DE PABLO Xavier
0
2
19
40
32
32
0.593
1.250
4
6
01-07-2022 13:30
34
7
Qualifications
A
AZEVEDO Mário
CANTO Jorge
0
2
16
40
38
38
0.421
1.052
3
12
01-07-2022 13:30
34
8
Qualifications
A
SANTOS Luis
UNGUETTI Francisco
0
2
16
40
24
24
0.666
1.666
3
4
01-07-2022 15:15
35
Qualifications
E
Billard Club Andernosien (FRA)
CLUB BILLAR MOSTOLES (ESP)
0
2
3
5
151
147
123
123
1.227
1.195
7
7
01-07-2022 15:15
35
0
Qualifications
E
FORTHOMME Roland
LEGAZPI Ruben
2
0
40
27
26
26
1.538
1.038
7
5
01-07-2022 15:15
35
0
Qualifications
E
MARECHAL Gwendal
MAS José-maria
0
2
37
40
25
25
1.480
1.600
4
7
01-07-2022 15:15
35
0
Qualifications
E
BARBEILLON Jérôme
LEGAZPI Adrian
1
1
40
40
37
37
1.081
1.081
7
6
01-07-2022 15:15
35
0
Qualifications
E
CONNESSON Francis
LEGAZPI Alfonso
0
2
34
40
35
35
0.971
1.142
7
5
01-07-2022 15:15
36
Qualifications
A
BC Elite Wien (AUT)
1. BC München (DEU)
0
2
0
8
119
133
178
178
0.668
0.747
6
6
01-07-2022 15:15
36
5
Qualifications
A
EFLER Andreas
SCHIRMBRAND Johann
0
2
35
40
28
28
1.250
1.428
6
6
01-07-2022 15:15
36
6
Qualifications
A
MÜLLER Manfred
CHRISTODOULIDIS Christos
0
2
35
37
50
50
0.700
0.740
5
4
01-07-2022 15:15
36
7
Qualifications
A
GAJS Zoran
HERMANN Robertino
0
2
30
34
50
50
0.600
0.680
5
5
01-07-2022 15:15
36
8
Qualifications
A
RAMACHER Hans-gerd
MüLLER Ferdinand
0
2
19
22
50
50
0.380
0.440
3
2
01-07-2022 17:00
37
Qualifications
D
Billiard club Kladno (CZE)
Op de MEIR (BEL)
1
1
4
4
146
137
161
161
0.906
0.850
6
9
01-07-2022 17:00
37
5
Qualifications
D
NOVAK Radek
DE BACKER Peter
0
2
29
40
26
26
1.115
1.538
6
9
01-07-2022 17:00
37
6
Qualifications
D
ALES Jan
STITSCHINSKY Ivan
2
0
40
31
39
39
1.025
0.794
4
3
01-07-2022 17:00
37
7
Qualifications
D
VASA Marek
VERHAEGEN Marc
2
0
40
27
46
46
0.869
0.586
5
3
01-07-2022 17:00
37
8
Qualifications
D
KOHOUT Stepan
ENGELS Jimmy
0
2
37
39
50
50
0.740
0.780
6
5
01-07-2022 18:45
38
Qualifications
D
Académie de billard Saint Quentin (FRA)
Scuola Biliardo La Biglia (ITA)
2
0
8
0
158
93
158
158
1.000
0.588
9
4
01-07-2022 18:45
38
5
Qualifications
D
CEULEMANS Peter
VISPO Salvatore
2
0
40
39
44
44
0.909
0.886
4
4
01-07-2022 18:45
38
6
Qualifications
D
LONCELLE Johan
PICCIANO Liberato
2
0
40
17
21
21
1.904
0.809
9
4
01-07-2022 18:45
38
7
Qualifications
D
PERROTIN Kevin
RUSSINO Guglielmo
2
0
40
25
43
43
0.930
0.581
6
4
01-07-2022 18:45
38
8
Qualifications
D
DURIEZ Nathan
TURLà Paolo
2
0
38
12
50
50
0.760
0.240
5
2
02-07-2022 10:00
39
Final groups
Final group 1
CLUB BILLAR PAIPORTA (ESP)
Académie de billard Saint Quentin (FRA)
2
0
6
2
156
133
135
135
1.155
0.985
7
6
02-07-2022 10:00
39
1
Final groups
Final group 1
JIMENEZ Sergio
CEULEMANS Peter
2
0
40
35
25
25
1.600
1.400
7
6
02-07-2022 10:00
39
2
Final groups
Final group 1
YESTE DE PABLO Xavier
LONCELLE Johan
0
2
36
40
24
24
1.500
1.666
5
6
02-07-2022 10:00
39
3
Final groups
Final group 1
UNGUETTI Francisco
PERROTIN Kevin
2
0
40
30
38
38
1.052
0.789
5
4
02-07-2022 10:00
39
4
Final groups
Final group 1
ORTIZ TORRENT Antonio
DURIEZ Nathan
2
0
40
28
48
48
0.833
0.583
3
6
02-07-2022 10:00
40
Final groups
Final group 2
BK Grøndal (DNK)
CLUB BILLAR MOSTOLES (ESP)
0
2
1
7
139
160
133
133
1.045
1.203
12
9
02-07-2022 10:00
40
5
Final groups
Final group 2
NELIN Dion
LEGAZPI Ruben
0
2
36
40
27
27
1.333
1.481
12
9
02-07-2022 10:00
40
6
Final groups
Final group 2
HAACK-SORENSEN Jacob
MAS José-maria
0
2
28
40
29
29
0.965
1.379
7
7
02-07-2022 10:00
40
7
Final groups
Final group 2
DUNCH Lars
LEGAZPI Adrian
0
2
35
40
39
39
0.897
1.025
5
4
02-07-2022 10:00
40
8
Final groups
Final group 2
LOHSE Michael
LEGAZPI Alfonso
1
1
40
40
38
38
1.052
1.052
6
6
02-07-2022 11:45
41
Final groups
Final group 1
FBN TEKSTIL BILARDO SPOR KULUBU (TUR)
S.I.S. Schoonmaak (NLD)
0
0
0
0
0
0
0
0

0
0
02-07-2022 11:45
41
1
Final groups
Final group 1
TASDEMIR Tayfun
MERCKX Eddy
0
0
0
0



02-07-2022 11:45
41
2
Final groups
Final group 1
COKLU Murat naci
VAN ERP Jean
0
0
0
0



02-07-2022 11:45
41
3
Final groups
Final group 1
CENET Lütfi
BURGMAN Raimond
0
0
0
0



02-07-2022 11:45
41
4
Final groups
Final group 1
SALMAN Gokhan
SWERTZ Raymund
0
0
0
0



02-07-2022 11:45
42
Final groups
Final group 2
FC Porto (Organizing Club)
Billard Club Andernosien (FRA)
0
0
0
0
0
0
0
0

0
0
02-07-2022 11:45
42
5
Final groups
Final group 2
JASPERS Dick
FORTHOMME Roland
0
0
0
0



02-07-2022 11:45
42
6
Final groups
Final group 2
SANCHEZ Daniel
MARECHAL Gwendal
0
0
0
0



02-07-2022 11:45
42
7
Final groups
Final group 2
COSTA Rui manuel
BARBEILLON Jérôme
0
0
0
0



02-07-2022 11:45
42
8
Final groups
Final group 2
FERREIRA Joao pedro
CONNESSON Francis
0
0
0
0



02-07-2022 14:00
43
Final groups
Final group 1
Loser M39
Loser M41
0
0
0
0




02-07-2022 14:00
44
Final groups
Final group 2
BK Grøndal (DNK)
Loser M42
0
0
0
0




02-07-2022 15:45
45
Final groups
Final group 1
Winner M39
Winner M41
0
0
0
0




02-07-2022 15:45
46
Final groups
Final group 2
CLUB BILLAR MOSTOLES (ESP)
Winner M42
0
0
0
0




02-07-2022 18:00
47
Final groups
Final group 1
Winner M39
Loser M41
0
0
0
0




02-07-2022 18:00
48
Final groups
Final group 2
CLUB BILLAR MOSTOLES (ESP)
Loser M42
0
0
0
0




02-07-2022 19:45
49
Final groups
Final group 1
Loser M39
Winner M41
0
0
0
0




02-07-2022 19:45
50
Final groups
Final group 2
BK Grøndal (DNK)
Winner M42
0
0
0
0




Place
Group
Participant
Match points
Ind. match points
Points
Innings
Average
Best run
Best average
1
Final group 2
CLUB BILLAR MOSTOLES (ESP)
2
7
160
133
1.203
9
1.203
2
Final group 1
CLUB BILLAR PAIPORTA (ESP)
2
6
156
135
1.155
7
1.155
3
Final group 1
Académie de billard Saint Quentin (FRA)
0
2
133
135
0.985
6
4
Final group 2
BK Grøndal (DNK)
0
1
139
133
1.045
12