Facebook

Coupe d'Europe Classic Teams - Qualifications


Tournament director

Afferden: Alex ter Weele

Event dates
26-01-2019 00:00 - 27-01-2019 00:00
Registration dates
03-12-2018 09:12 - 20-11-2018 23:59
Time Schedule

Please contact Oissel and Afferden

Discipline
Classic
Rules

https://www.eurobillard.org/medias/sport-rules/new-sport-rules/c11-coupe-deurope-classics.pdf

Table format
Match Table
Material
Simonis 300 Rapid
Balls
Super Aramith Tournament
Registrations

 

 

 

Playing system

5 teams qualified for the final: 1st and 2nd of the 2 groups + best 3rd

 

Places:

1) Club Picardie (NL)

Gemeenschaphuis Iedershuus
Kapelstraat 7
5851 AS AFFERDEN
0485-531328

Contact:

A. van Heesch

0031-485-531607
0031-6-15860798

tvanheesch@hotmail.com

 

2) BC Oissel : 8 rue du manoir 76350 Oissel - FRANCE

e-mail : billardclub.oissel@free.fr

 

 

 

Team
Registration
Status
CLUB BILLAR VIC
MATA Esteve 1
CUENCA Raul 2
ESPINASA Joan 3
MARTINEZ Albert Reserve 4
MONTES Antonio Reserve 5
ESP 3
Confirmed
CLUB BILLAR LA MUTUA DE CHIVA
BAILEN Miguel 1
ESPEJO Angel 2
BAILEN Vicente 3
FACUNDO Antonio Reserve 4
SÁNCHEZ José vicente Reserve 5
NEGRE Ricardo Reserve 6
PEREZ Rafael Reserve 7
ESP 2
Confirmed
CLUB BILLAR SUECA
EGEA Alfonso 1
ORTELLS Salvador 2
FELGUERA José 3
LOPEZ José mª Reserve 4
ESP 1
Confirmed
ABC Merklinde
PÖTHER Christian 1
EGBERS Martijn 2
FAUS Marek 3
KLEIN Klaus Reserve 4
STECKEN Rainer Reserve 5
DEU 2
Confirmed
DBC Bochum
HAVLIK Ludger 1
NOCKEMANN Thomas 2
VAN ETTEN Sam 3
BERGER Thomas Reserve 4
WIEDEMANN Horst Reserve 5
KIMMESKAMP Paul Reserve 6
DEU 1
Confirmed
BILLARD CLUB SOISSONS
REMOND Alain 1
CAREAUX Olivier 2
DESSAINT Pascal 3
DUPONT Patrick Reserve 4
MOLEY Patrick Reserve 5
LEROY Patrick Reserve 6
FRA 3
Confirmed
BILLARD CLUB OISSEL
PETIT Johann 1
MARTORY Pierre 2
DEZILES-LEGROS Benoit 3
COLLE Gregory Reserve 4
VEREL Sébastien Reserve 5
MARTORY Pascal Reserve 6
FRA 1
Confirmed
C'CHARTRES BILLARD
GERIMONT Willy 1
JUSTICE Jacky 2
GRETILLAT Xavier 3
HENRIKSEN Anders Reserve 4
GIRARD Johann Reserve 5
PARIOT Laurent Reserve 6
FRA 2
Confirmed
De Picardie
VAN BOCHEM Micha 1
BONGERS Jos 2
TIMMERS Dennis 3
TULL René Reserve 4
NLD 1
Confirmed
NOORDERKEMPEN
VANDELOO Peter 1
VAN HANEGEM Nico 2
MATTHYSEN Ronny 3
MATTHYSEN Wesley Reserve 4
BEL 1
Confirmed


Position
Team
Status
Comment
1
NOORDERKEMPEN
VANDELOO Peter 1
VAN HANEGEM Nico 2
MATTHYSEN Ronny 3
MATTHYSEN Wesley Reserve 4
2
De Picardie
VAN BOCHEM Micha 1
BONGERS Jos 2
TIMMERS Dennis 3
TULL René Reserve 4
3
BILLARD CLUB OISSEL
PETIT Johann 1
MARTORY Pierre 2
DEZILES-LEGROS Benoit 3
COLLE Gregory Reserve 4
VEREL Sébastien Reserve 5
MARTORY Pascal Reserve 6
4
DBC Bochum
HAVLIK Ludger 1
NOCKEMANN Thomas 2
VAN ETTEN Sam 3
BERGER Thomas Reserve 4
WIEDEMANN Horst Reserve 5
KIMMESKAMP Paul Reserve 6
5
CLUB BILLAR SUECA
EGEA Alfonso 1
ORTELLS Salvador 2
FELGUERA José 3
LOPEZ José mª Reserve 4
6
C'CHARTRES BILLARD
GERIMONT Willy 1
JUSTICE Jacky 2
GRETILLAT Xavier 3
HENRIKSEN Anders Reserve 4
GIRARD Johann Reserve 5
PARIOT Laurent Reserve 6
7
ABC Merklinde
PÖTHER Christian 1
EGBERS Martijn 2
FAUS Marek 3
KLEIN Klaus Reserve 4
STECKEN Rainer Reserve 5
8
CLUB BILLAR LA MUTUA DE CHIVA
BAILEN Miguel 1
ESPEJO Angel 2
BAILEN Vicente 3
FACUNDO Antonio Reserve 4
SÁNCHEZ José vicente Reserve 5
NEGRE Ricardo Reserve 6
PEREZ Rafael Reserve 7
Reserve 1
BILLARD CLUB SOISSONS
REMOND Alain 1
CAREAUX Olivier 2
DESSAINT Pascal 3
DUPONT Patrick Reserve 4
MOLEY Patrick Reserve 5
LEROY Patrick Reserve 6
Reserve
Reserve 2
CLUB BILLAR VIC
MATA Esteve 1
CUENCA Raul 2
ESPINASA Joan 3
MARTINEZ Albert Reserve 4
MONTES Antonio Reserve 5
Reserve
Group
Position
Team
Level
AFFERDEN
1
2
3
4
De Picardie
DBC Bochum
C'CHARTRES BILLARD
CLUB BILLAR LA MUTUA DE CHIVA
OISSEL
1
2
3
4
BILLARD CLUB OISSEL
ABC Merklinde
NOORDERKEMPEN
CLUB BILLAR SUECA