Facebook

European Championship 3-Cushion U25


Organized by
Hellenic Federation of Precision Sports
Delegate
MALACRITA Stefano
Tournament director

Mr. Nikolaos Tremoulis (Sports director of the tournament)

Tel +30 69 4752 1517

Email :  tremoulis@me.com

Mr Alexandros Tremoulis (Sports director assistant)

Tel +30 69 8502 3159

Email: altremoulis@icloud.com

Event dates
26-04-2024 00:00 - 28-04-2024 23:59
Registration dates
09-02-2024 00:00 - 20-03-2024 23:59
Time Schedule

Players training: April 25th - 19.00 / 20.30

Training schedule

Tournament Schedule

 

Discipline
3-Cushion
Dresscode
Table format
Match Table
Material
Simonis 300 Rapid
Balls
Super Aramith Pro-Cup Prestige
Registrations

By National Federations:

Registrations of the athletes will be considered as follows:

1. The title holder if registered. (PLACED).

2. One wild card from the Organizer Federation

3. Athletes registered as first (NORMAL 1) by all federations. If the number of 24 is not reached the athletes registered as seconds will be accepted (NORMAL 2). The federations priority order fort the second athlete and further is determined by the nations ranking of the previous EC 3C U25 where each nation is taken only once for the best standing. Federations that did not participate in previous EC will be considered at the end of the nations ranking. Athletes registered as third (NORMAL 3) will also be accepted according to the same criteria until the number of 24 participant is reached. The same procedure will be applied for fourth, fifth etc, until the number of 24 is reached (NORMAL 4,5 etc..).

Federations priority (nations ranking of last EC 3C U25): TR-AT-IT-ES-DK-GR-FR-NL-BE-CZ-LU-Other nations.

Playing system

8 groups of 3 - best 2 qualify to last 16

Quarters final, semifinal, final

Distance

Qualification groups: 30 points - 50 innings

KO Rounds: 40 points - no equalization inning - no innings limit

Placed sportsmen

To be registered as PLACED by the concerned National Federation:

Burak Hashas (TR) - Title Holder

1 Wild card from the Organizer Federation (Greece)

Entry fee

€ 150

Sports promotion price

1st place € 1700

2nd place € 800

3rd + 3rd places € 500

5th - 8th places € 250

IMPORTANT NOTE: Since in Greece the federation is not allowed to pay the prize money by cash it will be paid by bank transfer. Kindly be informed that athletes will be asked to provide on site full bank details (Bank name, IBAN code, name on the account) in order to pay the prize money.

Location
Town Hall of Salamina
Address
Avenue K. Karamanli & Ammochostou, Salamina 189 00
Country
Greece
Informations

TRAVEL INDICATIONS:
Airport to Salamina direct:

Athens Eleftherios Venizelos Airport 65 Km , Approximately 1h 30 min by car , toll Payment , and Ferry.
The route costs approximately 90€ (fair deal) by taxi from the airport per route ΝΟΤ per person.
There will be available taxi drivers. Just send email with your flight details to: altremoulis@icloud.com

Route: http://tinyurl.com/93yyxaek

Underground Train (Metro): 

Departure: Airport blue line (line 3)
Arrival: Station Dimotiko Theatro

Details:

How to get to Salamina  by train:

From the Airport take blue line to station Dimotiko Theatro (27 stops apprx. 1 hr) Cost:9€
Then the perfect solution you take TAXI to Perama Port (cost appr 11 - 15€)
The route (18-35min) is the following:
http://tinyurl.com/mpcmbwnd

Then you take Ferry to Salamina (Ships every 15 minutes, cost 1 – 2€)
When you arrived Salamina port Paloukia you can reach hotels within 5 - 10 minutes by TAXI (cost appr: 10€).
 

A shuttle bus for 25 persons will be available for the transportations between hotels and the venue for the players. You can find very nice restaurants side by side to the sea by walking distance (50 – 200m) from the venue. There is also a nice café with 2 match carom tables just across the venue.

 

Google maps coordinates of the playing venue

BILLIARD TABLES:

 4 International Match Tables SIVISSIDIS 284x142 for Carom discipline

CLOTHS:

Simonis 300 Rapid

BALLS:

Super Aramith Pro-Cup Prestige

LOCAL CONTACTS:

Mr. Nikolaos Tremoulis (Sports director of the tournament)

Tel +30 69 4752 1517

Email :  tremoulis@me.com

Mr Alexandros Tremoulis (Sports director assistant)

Tel +30 69 8502 3159

Email: altremoulis@icloud.com

TRAVEL INDICATIONS:
Airport to Salamina direct:

Athens Eleftherios Venizelos Airport 65 Km , Approximately 1h 30 min by car , toll Payment , and Ferry.
The route costs approximately 90€ (fair deal) by taxi from the airport per route ΝΟΤ per person.
There will be available taxi drivers. Just send email with your flight details to: altremoulis@icloud.com

 

Recommended hotels:

Aiantion Bay (5.5 Km distance to Town Hall)

Website: https://www.aianteionbay.gr/

Address of the hotel:

Aggelou Sikelianou 8, Salamina 18903

Tel: +30 211130446

Email: info@aianteionbay.gr

Google maps: http://tinyurl.com/5xhtyed2

Room Rates including Breakfast:

Single Room 80,00€

Double Room 100,00€

Triple Room 120,00€

Keyword: Billiard

 

Votsalakia Hotel & Suites (6.5 Km distance to Town Hall)

Website: https://www.votsalakiahotel.gr/

Address of the hotel:

Akti Themistokleous 64 – Selinia 18902

Tel: +30 210 4671334

Email: info@votsalakiahotel.gr

Google maps:

http://tinyurl.com/5k2hwwub

Room Rates including Breakfast:

Single or Double Room 65,00€

Triple Room 100,00€

Keyword: Billiard

 

Melina Resort (3.0 Km distance to Town Hall)

Website: https://www.melina-resort.gr/

Adress of the hotel:

Leof. Eanteiou 386, Salamina 189 00

Tel: +30 6944621570

Mail for reservationmelinaresort15@gmail.com

Google maps: http://tinyurl.com/5henmvjd

Room Rates including Breakfast:

Double room: 80€

Triple room: 90€

Keyword: Billiard

 

Player
Registration
Status
AKKOCA Denizcan (TUR)
TUR 5
Confirmed
CEYLAN Mustafa oguz (TUR)
TUR 4
Confirmed
CORBACI Dogukan (TUR)
TUR 3
Confirmed
OZBAS Seymen (TUR)
TUR 2
Confirmed
CANOZKAN Alptekin (TUR)
TUR 1
Confirmed
HASHAS Burak (TUR)
Placed TUR
Confirmed
BLONDEEL Simon (DEU)
DEU 1
Confirmed
CIN Aygün (DEU)
DEU 3
Confirmed
IBRAIMOV Ali (DEU)
DEU 2
Confirmed
BANIS Aristeidis (GRC)
GRC 4
Confirmed
FALANGAS Christos (GRC)
GRC 3
Confirmed
ALEXANDROPOULOS Stefanos (GRC)
GRC 2
Confirmed
TSOKANTAS Georgios (GR)
GRC 1
Confirmed
SELEVENTAS Dimitrios (GRC)
Placed GRC
Confirmed
BOLLANSEE Toon (BEL)
BEL 3
Confirmed
ROSIER Nick (BEL)
BEL 2
Confirmed
MORALES Marcos (ESP)
ESP 3
Confirmed
SAINZ-PARDO Daniel (ESP)
ESP 2
Confirmed
MARTINEZ Sergio (ESP)
ESP 1
Confirmed
VAN T ZELFDEN Joris (NLD)
NLD 2
Confirmed
KRISTIANSEN Daniel (DNK)
DNK 3
Confirmed
JENSEN Bjørn (DNK)
DNK 2
Confirmed
MORTENSEN Lukas (DNK)
DNK 1
Confirmed
COECKELBERGS Nino (BEL)
BEL 1
Confirmed
DURIEZ Nathan (FRA)
FRA 2
Confirmed
PANAIA Maxime (FR)
FRA 1
Confirmed
SLIKKER Tom (NLD)
NLD 1
Confirmed
D'AGATA Alessio (ITA)
ITA 1
Confirmed
NAPRAVNIK Matej (CZE)
CZE 2
Confirmed
ETTEL Milan (CZ)
CZE 1
Confirmed


Position
Player
Status
Comment
1
HASHAS Burak (TUR)
Title Holder
2
SELEVENTAS Dimitrios (GRC)
Wild Card Org. Fed.
3
CANOZKAN Alptekin (TUR)
TUR1
4
D'AGATA Alessio (ITA)
ITA1
5
MARTINEZ Sergio (ESP)
ESP1
6
MORTENSEN Lukas (DNK)
DNK1
7
TSOKANTAS Georgios (GR)
GRC1
8
PANAIA Maxime (FR)
FRA1
9
SLIKKER Tom (NLD)
NLD1
10
COECKELBERGS Nino (BEL)
BEL1
11
ETTEL Milan (CZ)
CZE1
12
BLONDEEL Simon (DEU)
DEU1
13
OZBAS Seymen (TUR)
TUR2
14
SAINZ-PARDO Daniel (ESP)
ESP2
15
JENSEN Bjørn (DNK)
DNK2
16
ALEXANDROPOULOS Stefanos (GRC)
GRC2
17
DURIEZ Nathan (FRA)
FRA2
18
VAN T ZELFDEN Joris (NLD)
NLD2
19
ROSIER Nick (BEL)
BEL2
20
NAPRAVNIK Matej (CZE)
CZE2
21
IBRAIMOV Ali (DEU)
DEU2
22
CORBACI Dogukan (TUR)
TUR3
23
MORALES Marcos (ESP)
ESP3
24
KRISTIANSEN Daniel (DNK)
DNK3
Reserve 1
FALANGAS Christos (GRC)
Reserve
GRC3
Reserve 2
BOLLANSEE Toon (BEL)
Reserve
BEL3
Reserve 3
CIN Aygün (DEU)
Reserve
DEU3
Reserve 4
CEYLAN Mustafa oguz (TUR)
Reserve
TUR4
Reserve 5
BANIS Aristeidis (GRC)
Reserve
GRC4
Reserve 6
AKKOCA Denizcan (TUR)
Reserve
TUR5
Group
Position
Player
Level
A
1
2
3
HASHAS Burak (TUR)
KRISTIANSEN Daniel (DNK)
TSOKANTAS Georgios (GR)
B
1
2
3
D'AGATA Alessio (ITA)
VAN T ZELFDEN Joris (NLD)
ETTEL Milan (CZ)
C
1
2
3
OZBAS Seymen (TUR)
BLONDEEL Simon (DEU)
SLIKKER Tom (NLD)
D
1
2
3
PANAIA Maxime (FR)
JENSEN Bjørn (DNK)
IBRAIMOV Ali (DEU)
E
1
2
3
CANOZKAN Alptekin (TUR)
MORTENSEN Lukas (DNK)
ALEXANDROPOULOS Stefanos (GRC)
F
1
2
3
CORBACI Dogukan (TUR)
MORALES Marcos (ESP)
ROSIER Nick (BEL)
G
1
2
3
MARTINEZ Sergio (ESP)
DURIEZ Nathan (FRA)
COECKELBERGS Nino (BEL)
H
1
2
3
SELEVENTAS Dimitrios (GRC)
SAINZ-PARDO Daniel (ESP)
NAPRAVNIK Matej (CZE)
         
Date
Match N°
Billard N°
Level
Group
Participant
Match points
Points
Innings
Average
Best run
26-04-2024 09:30
1
1
Qualifications
A
KRISTIANSEN Daniel
TSOKANTAS Georgios
 
0
0



26-04-2024 09:30
2
2
Qualifications
B
VAN T ZELFDEN Joris
ETTEL Milan
 
0
0



26-04-2024 09:30
3
3
Qualifications
C
BLONDEEL Simon
SLIKKER Tom
 
0
0



26-04-2024 09:30
4
4
Qualifications
D
FALANGAS Christos
IBRAIMOV Ali
 
0
0



26-04-2024 11:30
5
1
Qualifications
E
MORTENSEN Lukas
ALEXANDROPOULOS Stefanos
 
0
0



26-04-2024 11:30
6
2
Qualifications
F
MORALES Marcos
ROSIER Nick
 
0
0



26-04-2024 11:30
7
3
Qualifications
G
DURIEZ Nathan
COECKELBERGS Nino
 
0
0



26-04-2024 11:30
8
4
Qualifications
H
SAINZ-PARDO Daniel
NAPRAVNIK Matej
 
0
0



26-04-2024 14:00
9
2
Qualifications
A
HASHAS Burak
winner 1
 
0
0



26-04-2024 14:00
10
3
Qualifications
B
D'AGATA Alessio
winner 2
 
0
0



26-04-2024 14:00
11
4
Qualifications
C
OZBAS Seymen
winner 3
 
0
0



26-04-2024 14:00
12
1
Qualifications
D
PANAIA Maxime
winner 4
 
0
0



26-04-2024 16:00
13
2
Qualifications
E
CANOZKAN Alptekin
winner 5
 
0
0



26-04-2024 16:00
14
3
Qualifications
F
CORBACI Dogukan
winner 6
 
0
0



26-04-2024 16:00
15
4
Qualifications
G
MARTINEZ Sergio
winner 7
 
0
0



26-04-2024 16:00
16
1
Qualifications
H
SELEVENTAS Dimitrios
winner 8
 
0
0



26-04-2024 18:00
17
3
Qualifications
A
HASHAS Burak
loser 1
 
0
0



26-04-2024 18:00
18
4
Qualifications
B
D'AGATA Alessio
loser 2
 
0
0



26-04-2024 18:00
19
1
Qualifications
C
OZBAS Seymen
loser 3
 
0
0



26-04-2024 18:00
20
2
Qualifications
D
PANAIA Maxime
loser 4
 
0
0



26-04-2024 20:00
21
3
Qualifications
E
CANOZKAN Alptekin
loser 5
 
0
0



26-04-2024 20:00
22
4
Qualifications
F
CORBACI Dogukan
loser 6
 
0
0



26-04-2024 20:00
23
1
Qualifications
G
MARTINEZ Sergio
loser 7
 
0
0



26-04-2024 20:00
24
2
Qualifications
H
SELEVENTAS Dimitrios
loser 8
 
0
0



27-04-2024 11:00
25
1
1/8 finals
LAST 16
Qual 1
Qual 16
 
0
0



27-04-2024 11:00
26
2
1/8 finals
LAST 16
Qual 8
Qual 9
 
0
0



27-04-2024 11:00
27
3
1/8 finals
LAST 16
Qual 5
Qual 12
 
0
0



27-04-2024 11:00
28
4
1/8 finals
LAST 16
Qual 4
Qual 13
 
0
0



27-04-2024 13:30
29
1
1/8 finals
LAST 16
Qual 3
Qual 14
 
0
0



27-04-2024 13:30
30
2
1/8 finals
LAST 16
Qual 6
Qual 11
 
0
0



27-04-2024 13:30
31
3
1/8 finals
LAST 16
Qual 7
Qual 10
 
0
0



27-04-2024 13:30
32
4
1/8 finals
LAST 16
Qual 2
Qual 15
 
0
0



27-04-2024 16:30
33
3
1/4 finals
QUARTERS FINAL
Winner 25
Winner 26
 
0
0



27-04-2024 16:30
34
1
1/4 finals
QUARTERS FINAL
Winner 27
Winner 28
 
0
0



27-04-2024 19:00
35
3
1/4 finals
QUARTERS FINAL
Winner 29
Winner 30
 
0
0



27-04-2024 19:00
36
1
1/4 finals
QUARTERS FINAL
Winner 31
Winner 32
 
0
0



28-04-2024 10:00
37
2
1/2 finals
SEMIFINALS
Winner 33
Winner 34
 
0
0



28-04-2024 12:30
38
2
1/2 finals
SEMIFINALS
Winner 35
Winner 36
 
0
0



28-04-2024 17:00
39
2
Final
FINAL
Winner 37
Winner 38
 
0
0